چگونه یک framework برای ساخت یک MVP بسازیم

MVP

محصول شما تنها زمانی موفق می شود که مشکلات مورد توجه کاربران را حل کند. به این خاطر است که شروع یک MVP بهترین راه تضمین موفقیت محصول شما است.

ساخت موفق محصول نیازمند درک چیزی است که مشتریان می خواهند. یادگیری نحوه ساخت یک محصول با حداقل محصول قابل استفاده باعث کسب درک سریع تر، کمک به کاهش ریسک ها و هزینه ها می شود.

اگر می توانستید بفهمید مشتریان شما دقیقاً چه می خواهند، آیا از فرصت استفاده نمی کردید؟ این دقیقاً همان چیزی است که به واسطه حداقل محصول قابل استفاده می توان به آن دست یافت.

بنابراین؛

حداقل محصول قابل استفاده، یا MVP، کمترین ویژگی هایی را دربرمی گیرد که برای برآورده کردن محصول اولین کاربران لازم است.

شروع با یک MVP به شما کمک می کند سریع تر وارد بازار شوید. این امر به شما امکان می دهد بازخوردهای واقعی کاربران را سریع تر جمع کنید، یاد بگیرید مشتریان برای چه چیزی ارزش قائل اند و در چه جاهایی بهبود و پیشرفت نیاز است. گذشته از آن، تا زمانی که مشتریان محصول شما را در زمینه مورد نظر استفاده می کنند، محصولی که عرضه می کنید تنها یک فرضیه است.

استفاده از MVP بهترین راه ممکن برای تضمین موفقیت محصول است.

چطور یک MVP می سازید؟ با یک framework ساخت MVP که به خوبی بررسی و برنامه ریزی شده شروع کنید که به شما کمک می کند بهترین فرضیه درباره آنچه که کاربران می خواهند را بسازید.

در نتیجه:

این موضوع شامل سه مرحله است:

• اهداف محصول خود را شناسایی کنید و معیارهایی برای موفقیت ایجاد کنید.
• فرصت های خود را به وسیله map کردن مسیر کاربران جستجو کنید.
• تصمیم های هوشمندانه درباره ویژگی هایی که در MVP خود می خواهید، بگیرید.

گام اول: اهداف محصول و ویژگی های موفقیت را شناسایی کنید

ساخت موفق محصول MVP با تنظیم اهداف واضح و مشخص کردن اینکه موفقیت چگونه به نظر می رسد، شروع می شود.

هنگام تنظیم اهداف از خود بپرسید: چرا به محصول شما نیاز است؟ چرا کاربران به آن اهمیت خواهند داد؟ محصول شما باید نیاز واقعی را برآورده کند. اگر نکند، به هیچ جا نخواهد رسید.

مثال:

تصور کنید می خواهید یک اپلیکیشن مسیریابی برای مشتاقان RV بسازید. از منظر کاربران بنگرید. مشکل اساسی کاربران که شما حل می کنید، چیست؟

اپلیکیشن های مسیریابی سریع ترین مسیرها را برای اجتناب از ترافیک پیدا می کنند. آن ها اطلاعات تخصصی برای صاحبان RV ارائه نمی دهند. یک پل می تواند برای RV های بلند مشکل ساز باشد. یک مسیر باریک می تواند منجر به تصادف شود. RV ها همچنین به خدمات خاصی نیاز دارند (به عنوان مثال به ایستگاه های گاز، ایستگاه های تخلیه زباله و فضای بیشتر برای پارک کردن) که در برخی مسیرها موجود نیست.

شما بر این باور هستید که دارندگان RV ها به این مشکلات اهمیت می دهند. شما تصمیم می گیرید که هدف شما ساخت موبایل اپلیکیشنی است که از اطلاعات crowdsourced برای کمک به دارنگان RV جهت یافتن مسیرهای مسافرتی مناسب و منابع آن، استفاده می کند.

بنابراین؛

گام بعدی تعیین چگونگی اندازه گیری موفقیت MVP است. با تعریف معیارهای واضح و روشن، مشخص شوید. به عنوان مثال، شما ممکن موفقیت را اینگونه تعریف کنید:

 کسب کردن داده های گزارش شده از بیش از 500 کاربر یک ماه بعد از انتشار
 کسب 100 هزار دانلود در شش ماه اول
 کسب پوشش رسانه ای در انتشارات RV محور قبل از انتشار

ابتدا بدون تعیین اهداف و معیارها، شیوه های حداقل محصول قابل استفاده را شروع نکنید. این گام پایه و اساس ضروری برای فرایند ساخت MVP را ایجاد می کند.

گام دوم: فرصت های خود را جستجو کنید

تصمیم بگیرید ساخت کدام ویژگی ها نیازمند درک آن چیزی است که برای کاربران ارزش دارد. با تحقیق درباره مشکلات، اهداف، انگیزه ها و اولویت، شما می توانید فرصت های خود را شناسایی کنید.

MVP شما باید تنها شامل مفیدترین و مهم ترین ویژگی هایی از دیدگاه کاربران باشد. این گام بر بهبود درک شما تمرکز می کند و به تایید این امر می پردازد که شما اهدافی درستی را برای موبایل اپلیکیشن خود تنظیم کرده اید.

نقشه برداری از مسیر کاربر

نقشه های مسیر کاربر نمایش بصری مبتنی بر تحقیق از روابط کاربر با یک محصول در طول زمان است. آن ها توالی اقداماتی که کاربران ممکن است برای حل مشکلات شان اتخاذ کنند را توصیف می کنند. آن ها همچنین شامل تصمیمات کاربران، اقدامات منتج و تفکرات و احساسات در طی مسیرشان است.

ایجاد نقشه مسیر کاربر در گسترش framework ساخت MVP به شما کمک می کند. برای شروع:

 با شناخت کاربران خود شروع کنید. چه کسی از محصول شما استفاده خواهد کرد؟
 “پایان داستان” کاربران خود را شناسایی کنید. چه اهدافی می خواهند بدست آورند؟
 “مشاغل” کاربران خود را شناسایی کنید. چه سلسله اقداماتی برای دستیابی به پایان داستان شان اتخاذ می کنند؟
 یکپارچه کردن اطلاعات. ایده های خود را در نمودارها، جداول یا سایر فرم های نموداری سازماندهی کنید.

ایجاد نقشه های “رنج و منفعت” (Pain-and-Gain Maps)

در گام بعد، یک نقشه “رنج و منفعت” برای هر شغل ایجاد کنید.

“رنج” مشکلاتی هستند که کاربران هنگام انجام کارشان آن را تجربه می کنند. “منفعت” نشاندهنده ارزش هایی است که هنگام غلبه بر “رنج ها” و تکمیل مشاغل بدست می آید.

هنگام انجام تحقیقات تان، از کاربران خود بپرسید در هر مرحله چه فکری می کردند و چه احساسی داشتند. در درک رنج ها و منافع برای هر شغل، تا حد ممکن کامل و دقیق باشید.

از کاربران خود بخواهید اهمیت نسبی این رنج ها و منافع را ارزش گذاری کنند. هدف درک این موضوع است که کدام یک از مشکلات کاربران ارزش حل کردن دارد.

بیانیه های فرصت بسازید

در آخر، نقشه های رنج-و-منفعت را به بیانیه های فرصت تبدیل کنید. این بیانیه ها به شما در تعیین اینکه کدام ویژگی ها را در نظر بگیرید، کمک می کند.

اطلاعاتی که جمع آوری کردید نقشه مسیر کاربر را می سازد. این نقشه ها در هنگام مواجهه کاربران با مشاغل در طول مسیرشان تا پایان داستان، عمدتاً نمایانگر اینفوگرافیک هستند که تجارب عاطفی کاربران را نشان می دهد.

موفقیت MVP به درک اینکه کاربران برای کدام ویژگی ها ارزش قائل هستند بستگی دارد. باید اطمینان حاصل کنید که کاملاً فرصت های ساخت موفق ترین اپلیکیشن های ممکن را کاملاً درک و جستجو می کنید.

گام سوم: تعیین کنید قصد ساخت چه ویژگی هایی را دارید

بعد از شناسایی چندین فرصت، زمان اولویت بندی و تعیین ویژگی های MVP خودتان است.

بر روی ویژگی هایی تمرکز کنید که بزرگ ترین مشکلاتی که اخیراً حل نشده اند را حل می کند.

شما همچنان علاقه دارید امکانات را در طول مسیر مشخص کنید. Google در این زمینه می تواند به مردم کمک کند. تازه واردان ممکن است قدردان چک لیست موارد ضروری و امنیتی قبل از سفر باشند. این امر به صورت آنلاین امکان پذیر است. کاربران ممکن است از پست کردن برنامه های سفری که دیگران بتوانند امتیاز دهی و بازبینی کنند یا از مشارکت در شبکه اجتماعی مخصوص RV لذت ببرند.

بنابراین؛

این ویژگی های اضافی ایده های فوق العاده ای هستند. هرچند هیچ کدام از آن ها نباید در MVP شما باشند، از آنجاییکه در جاهای دیگر استفاده شده اند. این ایده ها را برای ورژن های بعدی در نظر بگیرید.

ساخت محصولات MVP شامل ویژگی هایی است که سریعاً بیشترین ارزش را به تعداد زیادی از کاربران می رساند.

هنگامی که MVP در بازار است، بازخورد کاربر به شما در اصلاح ویژگی های موجود و اولویت بندی ویژگی های اضافی که ارزش پیاده سازی دارند، کمک خواهند کرد.

موفقیت محصول را با شروع یک MVP تضمین کنید

تجربه ساخت نرم افزار بارها و بارها ثابت کرده که شروع کار با یک MVP مزایای زیادی به همراه دارد.

یک MVP به صرفه و کاربرمحور است که به شما امکان می دهد تا قبل از سرمایه گذاری عظیم در ساخت، ایده های خود را با کاربران واقعی آزمایش کنید. این امر تضمین می کند که شما تنها ویژگی هایی را که کاربران واقعاً می خواهند را بسازید.

این کار برای فرایند ساخت تکراری (iterative) که بهبود مداوم را تسهیل می کند، مبنا و اساس ایجاد می کند. همچنین به شما در نشان دادن پتانسیل محصول به سرمایه گذاران و تأمین بودجه بیشتر کمک می کند.

زمان و بودجه خود را با تمرکز بر ساخت محصولی با ویژگی هایی که هیچ کس نمی خواهد، هدر ندهید. اجازه دهید فرایند ساخت MVP پایه و اساسی برای موفقیت شما باشد.

 

منبع

نظر شما :

14 − 13 =